• kościół św. Stanisława Biskupa w Subkowach
  kościół św. Stanisława Biskupa w Subkowach
 • ...
  ...
 • .
  .
 • /
  /

Witamy

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI RODZINY KOLPINGA
PRZY PARAFII ŚWIĘTEGO STANISŁAWA
BISKUPA I MĘCZENNIKA W SUBKOWACH ZA 2015 ROK.

 

            W 2015 roku sami zorganizowaliśmy 5 imprez: "Majówkę z Kolpingiem", "Spływ kajakowy", "Rajd pieszy", "Zawody latawcowe", "Turniej warcaby". W imprezach uczestniczyły szczególnie dzieci i młodzież z Gminy Subkowy. Pomagaliśmy także w przygotowaniach i uczestniczyliśmy w imprezach organizowanych przez naszą parafię: II Piesza Pielgrzymka do Pelplina na Górę Papieską, Bieg Papieski, Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, Pierwszy Orszak Trzech Króli.

Majówka z Kolpingiem - zorganizowaliśmy ją 3 maja na świeżym powietrzu - na łączce przy Domu Parafialnym w Subkowach. Uczestnikami były dzieci w wieku przedszkolnym, m.in. z naszego Przedszkola Samorządowego w Subkowach, dzieci z klas 0 oraz I - III Szkół Podstawowych, a także kilku uczniów troszkę starszych, którzy chętnie przyłączyli się do zabawy. Podczas Majówki zorganizowane zostały różne konkursy sprawnościowe, zręcznościowe z podziałem na grupy wiekowe dzieci. Każdemu uczestnikowi wręczyliśmy nagrody, a dla najlepszych - zwycięzców - nagrody specjalne. Podczas rozgrywanych konkurencji osoby, które nie brały w nich udziału mogły malować kredkami obrazki oraz robić różnokolorowe bańki mydlane.

Rajd pieszy na trasie Subkowy - Gród Żywej Historii - Bractwa Kerin - Subkowy zorganizowaliśmy dnia 20 czerwca. Uczestnicy wyprawy brali udział w grach, zabawach ruchowych, sprawnościowych i zręcznościowych. Podczas rajdu podziwialiśmy piękno i naturę krajobrazu. Miejscem docelowym wyprawy był Gród Żywej Historii - Bractwa Kerin, gdzie przygotowaliśmy ognisko, a także były dodatkowe atrakcje dla uczestników. Przewodnik otworzył przed nami świat z przed lat: rycerski, rzymski, grecki czy szlachecki, pełen przygód, dawnych legend i historii. Uczestnicy mogli chwycić łuk do ręki i strzelać prosto w środek tarczy. Próbowali swoich sił także na kole garncarskim, rzucając włócznią czy ucząc się kaligrafii oraz o tym jak powstaje papier czerpalny. Wszystkie te jak i inne atrakcje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczestników.

Spływ Kajakowy Wdą odbył się 28 czerwca. Trasa spływu Wojtal- Wieck- Czarna Woda, była częścią trasy jaką w latach pięćdziesiątych przepłynął Jan Paweł II - znany wtedy jako ks. Karol Wojtyła. Liczba miejsc na spływie była ograniczona, tj. 20 osób. Na zakończenie spływu zrobiliśmy ognisko z przywiezionego prowiantu , a później czekała nas podróż powrotna do domu.

Jesienne zawody latawcowe zorganizowane zostały w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Dla upamiętnienia i podkreślenia wydarzeń sprzed 37 lat - miejscem zbiórki był kamień papieski, który znajduje się przy osiedlu Jana Pawła II. Mimo wielu obaw o siłę wiatru, udało się! Latawce pięknie wzbiły się w powietrze. Była to świetna zabawa łącząca całe rodziny od samego początku przygotowania latawców, aż do momentu oglądania ich szybujących na naszym subkowskim niebie. Na zakończenie wręczono uczestnikom upominki lub nagrody za najładniejsze własnoręcznie wykonane latawce.

Turniej Warcaby odbył się w Domu Parafialnym w Subkowach dnia 7 listopada. Organizacja turnieju pozwoliła na popularyzację gier planszowych wśród młodego pokolenia. Była swoistą alternatywą spędzania wolnego czasu, w szczególności alternatywą dla internetu i komputera. Dodatkowym atutem gier planszowych jest rozwój umysłowy - naturalnie to pewnego typu ćwiczenia intelektualne. Turniej rozegrany został w kategorii mieszanej "każdy z każdym", gdyż wiek wszystkich uczestników był zbliżony do siebie. Zwycięzcom wręczono nagrody, a dla wszystkich uczestników zorganizowano poczęstunek.

            Na wszystkie imprezy organizowane przez nas przygotowaliśmy odpowiednie informujące plakaty i zachęcające do zabawy. O części naszych imprez informowaliśmy także na podstawie przygotowanych wklejek do zeszytów uczniów. Pomocy w promowaniu naszych akcji udzielił również proboszcz tutejszej parafii, który informował o naszych imprezach w ogłoszeniach parafialnych i zamieszczał informację w parafialnej gazetce "EMAUS" oraz na stronie internetowej parafii: www.parafiasubkowy.pl.