• kościół św. Stanisława Biskupa w Subkowach
  kościół św. Stanisława Biskupa w Subkowach
 • ...
  ...
 • .
  .
 • /
  /

Zasłużeni dla Dzieła Kolpinga Diecezji Pelplińskiej

W piątek 17 września w siedzibie Łebskiego Uniwersytetu Ludowego przy ul. Nadmorskiej 21 w Łebie odbyła się pierwsza historyczna Łebska Gala Społeczna. Podczas uroczystości wyróżniono i podziękowano zasłużonym społecznikom, a także przedstawiono historię trzech organizacji pozarządowych – Łebskiego Towarzystwa Oświatowego (ŁTO), Związku Diecezjalnego Dzieła Kolpinga Diecezji Pelplińskiej oraz Łebskiego Uniwersytetu Ludowego.

Związek Diecezjalny Dzieła Kolpinga Diecezji Pelplińskiej jest częścią Dzieło Kolpinga w Polsce oraz Międzynarodowego Dzieła założonego i ukształtowanego przez błogosławionego księdza Adolpha Kolpinga przed ponad 150-laty.

Obecnie Związek Diecezjalny Dzieła Kolpinga Diecezji Pelplińskiej łączy 14. Rodzin Kolpinga w: Człuchowie, Niewieścinie, Chojnicach, Łebie, Hucie Kalnej, Koronowie, Kramarzynach, Łęczycach, Objeździe, Sasinie, Swarożynie, Subkowach, Tczewie i Rozłazinie.

Podczas wydarzenia Zarząd Związku Diecezjalnego postanowił wyróżnić medalem „Zasłużony dla Dzieła Kolpinga Diecezji Pelplińskiej” 12 przedstawicieli z 7 Stowarzyszeń Rodzin Kolpinga Mariana Trzecińskiego – z Rodziny Kolpinga w Kramarzynach, ks. Feliksa Kameckiego – z Rodziny Kolpinga z Subków, Zdzisław Makowski – z Rodziny Kolpinga z Subków, ks. Andrzeja Danielskiego – z Rodziny Kolpinga z Niewieścina, Mirosławę Ziaja – z Rodziny Kolpinga z Niewieścina, Irenę Drywa – z Rodziny Kolpinga z Łeby, Elżbietę Pietruszewską – z Rodziny Kolpinga z Łeby, Renatę Haraszkiewicz – z Rodziny Kolpinga z Koronowa, Justynę Felczykowską-Youmbi – z Rodziny Kolpinga z Koronowa, Bożenę Jankowską – z Rodziny Kolpinga z Sasina, Bogusławę Gustke – z Rodziny Kolpinga z Sasina, Maria Stenka – z Rodziny Kolpinga z Łęczyc. Galę poprzedziła wspólna integracja przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup inicjatywnych z Łeby i okolic, które w pomieszczeniach Łebskiego Uniwersytetu Ludowego mogły zaprezentować swoją działalność. Celem wydarzenia była promocja organizacji pozarządowych oraz różnych przejawów aktywności wśród miejscowej społeczności, a także integracja sektora pozarządowego. Na zakończenie Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w obecności zaproszonych gości oficjalnie otworzył odnowioną kuchnię, w której kształcić się będą uczestnicy Łebskiego Uniwersytetu Ludowego.

Z naszej wspólnoty nagrodzeni medalem „Zasłużony dla Dzieła Kolpinga Diecezji Pelplińskiej zostali: ks. Feliks Kamecki – Prezes Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w Subkowach oraz Zdzisław Makowski – przewodniczący Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w Subkowach w latach 2005-2014. Osoby te są jednymi z współzałożycieli naszej Rodziny Kolpinga, która istnieje już od 15 lat. W 2013 roku zgłosili nas do konkursu, gdzie zostaliśmy zauważeni przez Zarząd Główny Dzieła Kolpinga w Polsce i otrzymaliśmy tytuł Najlepszej Rodziny Kolpinga. Chętnie angażowali się w każde przedsięwzięcie naszej wspólnoty. Cyklicznie organizowaliśmy m. in. takie imprezy jak: Majówka z Kolpingiem, Rajd pieszy/rowerowy, Jesienne Zawody Latawcowe, Turniej piłki siatkowej, Warcaby, Szachy, Spływy kajakowe, a także wycieczki rekreacyjne. W wszystkich tych imprezach chętnie uczestniczyły dzieci, młodzież z naszej parafii a także ich rodzice. Pan Zdzisław Makowski i ks. Feliks Kamecki poświęcając swój wolny czas, chętnie pomagają i dzielą się z innymi swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem przyczyniając się do rozwoju działań naszej organizacji.

Dyplomy i medale odebrałam osobiście w Łebie aby móc wręczyć je naszym zasłużonym podczas uroczystego spotkania naszej wspólnoty 29 września 2021.

 

Jeszcze raz bardzo gratuluję !

Natalia Ossowska