• kościół św. Stanisława Biskupa w Subkowach
    kościół św. Stanisława Biskupa w Subkowach
  • ...
    ...
  • .
    .
  • /
    /

Wycieczka z Józefem Wybickim na Kaszuby

16 czerwca przybyliśmy na parkingu przy ulicy Józefa Wybickiego, z którego wyruszyliśmy na wycieczkę do Będomina. Po przybyciu na miejsce udaliśmy się zwiedzić Muzeum Hymnu Narodowego, w którym urodził się twórca hymnu narodowego Józef Wybicki. Podziwialiśmy dwie wystawy stałe - pierwsza przedstawia rolę „Mazurka Dąbrowskiego” w podtrzymaniu świadomości narodowej Polaków w okresie zaborów i w ich walkach o odzyskanie utraconej państwowości, począwszy od XIX wieku aż po okres II wojny światowej. Druga wystawa zatytułowana „Józef Wybicki i jego epoka”, ukazuje życie i działalność publiczną Józefa Wybickiego, oraz okoliczności powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Prezentuje też zabytkowe wnętrza pomorskiego dworu szlacheckiego z XVIII i początku XIX wieku. W muzeum mieszczą się także bardzo cenne eksponaty jak np.: biżuteria z okresu powstania styczniowego. Na zakończenie zwiedzania wspólnie odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki hymn państwowy.

Następnie udaliśmy się do Dworku Wybickich w Sikorzynie. Dwór od średniowiecza związany jest z rodziną Sikorskich herbu Cietrzew (stąd nazwa wsi Sikorzyno), a od połowy XVII wieku z gniazdem rodowym Wybickich i słynną postacią generała Józefa Wybickiego – autora słów polskiego hymnu. Sikorzyno dla rodziny generała było prawdziwym gniazdem rodowym – tutaj urodziło się jego 7-ro sióstr. Na terenie przylegającym do dworku, obecny właściciel założył park z labiryntem roślinnym, w którym próbowaliśmy swoich możliwości.

Po części historyczno- patriotycznej udaliśmy się do kaszubskich parków gdzie czekał na nas Park Gigantów i Park Gracik. Znajdują się one w sąsiedztwie popularnego Kaszubskiego Parku Miniatur w Stryszej Budzie pod Kartuzami. W parku gigantów poczuliśmy się jak Calineczka - zobaczyliśmy owady w wymiarze XXL, mega ryby, monster truck. Mieliśmy okazję wsiąść do prawdziwego samolotu o długości niespełna 40m i poczuć się jak pilot lub stewardesa :-). Następnie przeszliśmy do Kaszubskiego Gracika, gdzie czekały na nas pojazdy z bajek, baśni i kreskówek oraz samochody komediowe, a także z PRL-u. Zobaczyliśmy m.in. samochód Różowej Pantery, Scooby doo, samochód Jasia Fasoli, milicji, straży pożarnej i wiele innych.

Pełni wrażeń po obfitych atrakcjach sobotniego dnia,  wyruszyliśmy w drogę powrotną. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejne nasze imprezy. 

Zadanie zrealizowano dzięki współfinansowaniu ze środków otrzymanych z Gminy Subkowy w ramach naszego projektu „Cyfrowy DETOX na biało czerwono”.

Z kolpingowskim pozdrowieniem

Natalia Ossowska